20.01.2018 u 10:57 | Zanimljivosti | Komentari

GROZNA NESREĆA: POKUŠAO ZAUSTAVITI KIHANJE, A ZAVRŠIO U BOLNICI NA TUBI ZA HRANJENJE

Kihanje je nevjerovatno snažna ljudska radnja, a zrak i slinu iz nosa i usta pritom izbacujemo pri brzini od oko 160 km/h, prema istraživanjima Klinike u Clevelandu, otvorili mi usta pritom ili ne.

Kihanje

Do tada “zdrav i u dobroj formi” muškarac je pregledan na hitnom bolničkom prijemu nakon što se požalio na bolno gutanje i promjenu glasa nakon snažnog kihanja, napisali su doktori u stručnom časopisu “British Medical Journal” u prikazu slučaja, piše “Hina”…

“Nakon što je pokušao spriječiti kihanje stiskanjem nosa i zatvaranjem usta opisao je kako mu se činilo da mu je nešto iskočilo na vratu i potom je imao obostrano otok na vratu”, kazali su stručnjaci iz univerzitetske bolnice Leicester NHS Trust.

Otorinolaringolozi su potražili znakove vanjskih povreda i isključili mogućnost da je progutao nešto oštro prije nego što su utvrdili da je njegovo stanje uzrokovano kihanjem. Suzdržavanjem je razderao mekano tkivo u grlu zbog čega je došlo do rupture ždrijela. Pritom su mu se u mekanom tkivu vrata stvorili zračni balončići zbog čega je pomislio da mu je nešto iskočilo na vratu. Pritisak je nekako morao “izaći” i ovo je očito bio jedini način.

Loading...

Sedam dana bolnice

Zbog straha od infekcije doktori su ga hospitalizovali, hranili su ga preko tube i dali mu kuru antibiotika. Pušten je tek sedam dana kasnije nakon što su mu zarasle rane na vratu.

“Ovaj 34-godišnjak je rekao da je suzdržavao kihanje jer smatra da je to jako nehigijenski. To znači da on suzdržava kihanje vjerojatno 30-ak godina, ali ovaj je put bilo drugačije”, rekao je autor studije objavljene u BMJ-u, Wanding Yang.

Opasan manevar

“Zaustavljanje kihanja blokiranjem nosnica i usta opasni je manevar i treba ga izbjegavati”, kazali su doktori.

Sprečavanje kihanja na taj način moglo bi dovesti do brojnih komplikacija, iako su rijetke, poput pneumomedijastinuma – stanja koje je rezultat utjerivanja zraka u šupljine oko srca i drugih organa, perforacije bubnjića pa čak i cerebralne aneurizme, upozoravaju doktori.

“Povremeno će ljudi, ako zaustavljaju kihanje, oštetiti bubnjiće ili sinuse”, rekla je Rachel Szekely, imunologinja s Klinike u Clevelandu, pozivajući ljude da se suzdržavaju od toga.

Kihanjem se rješavamo potencijalno štetnih iritansa u nosu, grlu i plućima. Pritisak se stvara u plućima, a potom “eksplodira” u jednjaku i izlazi kroz nos i usta. Ali, ako su nos i usta blokirani, pronaći će drugi put, piše “Washington Post”.

“Imali smo pacijente s puknutim bubnjićima ili istegnutim mišićima, a bilo je slučajeva i s puknutim rebrima”, rekao je Michael Benninger za magazin “Time 2015”.

Izvor: jutarnji

Vaš komentar na članak: