Zašto nastaju naslage u crijevima i kako ih se prirodno riješiti
Kako omogućiti tijelu normalan rad crijeva? Svakodnevna stolica nije uvijek znak i da su crijeva čista od naslaga. Riječ je o ostacima stare, često skamenjene stolice u predjelu debelog crijeva koje su se ondje skupljale godinama.
Potrebno je određeno vrijeme i rad, da bi se tih naslaga trajno riješili.
Zašto nastaju naslage
Do stvaranja naslaga u debelom crijevu dolazi zbog pogrešnog kombiniranja namirnica u prehrani.
One su rezultat redovne upotrebe namirnica kao što su proizvodi životinjskog podrijetla, jaja, bijeli kruh, slatkiši, bijeli šećer, mlijeko te termički obrađena hrana kroz proces kuhanja, prženja i pečenja. Nakupljeni ostatci stvaraju brojne probleme za cijeli organizam.
Naslage remete rad crijeva i sprječavaju apsorpciju hranljivih tvari, a stvaraju i izraženo lokalno i opće trovanje organizma.
Ujedno, remete cirkulaciju krvi i stvaraju optimalne uvjete za razvoj različitih vrsta štetnih mikroorganizama i parazita.
Imaju snažan utjecaj i na nastanak ginekoloških problema te problema s muškim spolnim sustavom.
Prošireno debelo crijevo, puno starih naslaga, stvara pritisak na susjedne organe (prostatu, jetru, krvne žile, reproduktivne organe) i na više načina remeti njihov rad.
Kroz vrlo tanak zid debelog crijeva otrovne tvari i štetni mikroorganizmi vrlo lako ulaze u te organe, izazivajući u njima upale, poremećaje i bolesti.
Zanimljiv je komentar dr. Poše, koji rak dojke povezuje s neredovitom probavom u čak 9 od 10 slučajeva.
On smatra da se rak mogao spriječiti ispravnim poticajem rada crijeva.
Testirajte kako vam rade crijeva – ciklom
Postoji jednostavna metoda kojom možete provjeriti rade li vam crijeva normalno ili im je potrebno detaljno čišćenje.
Test se provodi ciklom.
Pojedite salatu koja uključuje jednu sirovu ciklu, srednje veličine.
Umjesto svježe cikle, možete popiti 2 jušne žlice svježe cijeđenog soka od cikle.
Nakon par sati, obratite pažnju na boju urina. Ako se mijenja, prema crvenoj, to je uglavnom znak da vaše crijevo ne obavlja dobro svoju funkciju.
Kada sustav probave (crijeva), u suradnji s jetrom i bubrezima radi u optimalnim uvjetima, boja urina prilikom ovog testa neće se mijenjati.
Doktor I. Neumivakin, poznati profesor i član europske i ruske Akademije prirodnih znanosti, tvrdi da pozitivna reakcija na test s ciklom ukazuje da toksini direktno prolaze kroz crijevo, jetru, bubrege i krv te tako stvaraju bazu za cjelokupnu toksikaciju organizma.
Uvodeći zdravije navike u svoj način života, povremeno napravite ovaj test, koji će vam omogućiti kontrolu stanja organizma.
Kako poboljšati probavu i potaknuti kvalitetniji rad crijeva
Jednostavno – počnite uvoditi trajno usavršavanje u svojoj prehrani, već danas.
U tome vam mogu pomoći ovi savjeti.
1. Uvedite salatu od sirovog sezonskog povrća uz svaki osnovni obrok.
2. Doručak je obavezan, u periodu 2-4 sata od ustajanja.
Za doručak možete isprobati zdravu kašu.
Sastojak:
šaka sušenog voća: suhe šljive, kajsije, smokve, grožđice
1-2 jušne žlice pšeničnih klica
1-2 jušne žlice pomiješanih sjemenki lana, buče, sjemenki sezama
1 jušnu žlicu zobenih, raženih sjemenki – po želji
1 čajna žličica lanenog ulja
Važno je dobro žvakati tijekom obroka.
On će vam poslužiti kao prirodno sredstvo koje će postupno skidati naslage i omogućiti vam normalan rad i peristaltiku crijeva.
Uz to, ovaj doručak će vašem organizmu osigurati neophodne sastojke za kvalitetno funkcioniranje, kao što su vitamini B skupine, vitamin E, kalij i magnezij.
Omega 3 i 6 masne kiseline iz ovog obroka djelovat će na bolji rad imunološkog sustava, lakše oslobađanje organizma od štetnih masnoća te smanjenje upalnih procesa.
3. Zamijenite sve žitarice i proizvode od žitarica integralnima, pripremljenima bez pekarskog kvasca.
To će omogućiti unošenje značajnih količina biljnih vlakana u prirodnom obliku, a samim tim i bolji rad crijeva, što će poslužiti za stvaranje uvjeta za bolji rad jetre.
4. Redovno konzumirajte namirnice bogate beta-karotenom/vitaminom A
5. Uz svaki osnovni obrok dodajte 1,5 -2 jušne žlice pšeničnih klica i 1,5 – 2 jušne žlice mješavine mljevenih sirovih sjemenki od lana, bundeve i sezama.
Biljnim vlaknima protiv zdravstvenih tegoba
Budite oprezni kada birate sredstva za čišćenje crijeva.
Primjena uobičajeno korištenih medicinskih preparata uglavnom ne daje kvalitetan, zadovoljavajući rezultat.
Ti preparati uglavnom su zasnovani na privlačenju značajne količine tekućine u crijevo i izazivanje tekuće stolice.
Tako se čisti samo površina, ali se ne skidaju i zastarjele naslage.
Primjena različitih dodataka prehrani bogatih vlaknima (npr.mekinje), biljnih preparata za čišćenje crijeva, također nije uvijek dovoljna.
Upotreba biljnih čajeva za aktiviranje rada crijeva, ako se provodi duže vrijeme, ima i svoju negativnu stranu.
Među najboljim prirodnim rješenjima su biljna vlakna.
Hrana siromašna biljnim vlaknima direktno utječe na pojavu hemoroida, kao i na stvaranje polipa u debelom crijevu i papiloma (visećih bradavica ) na koži.
Uvedite stoga zdrave prehrambene navike kao temelj za kvalitetnu probavu i neka vam prehrana s obiljem biljnih vlakana bude prvi izbor za čišćenje organizma i prevenciju bolesti.
“Povećanje unošenja biljnih vlakana u Engleskoj, putem korištenja integralnog umjesto bijelog kruha, kao i uključivanjem više svježeg voća i povrća, dovelo je za 13 godina do smanjenja broja operacija slijepog crijeva za 40 %” – časopis Medical News.
Zahvaljujući prehrani bogatoj vlaknima, stanovnici Dakara u Senegalu od raka debelog crijeva obolijevaju 50 puta (muškarci) i 40 puta (žene) manje u odnosu na stanovnike zemalja na Zapadu.
Izvor: alternativa-za-vas