25.11.2014 u 2:00 | Featured, Ljepota, Zdravlje | Komentari

Prirodni lijekovi za gljivične infekcije noktiju

Gljivična oboljenja noktiju vrlo su česta, a većinom se javljaju na prstima donjih ekstremiteta.

nokti-gljivice-liječenje

Kasnije oboljeli nokat mijenja boju, postaje zadebljan i počinje se krivi, što je signal da je oboljenje uzelo maha. Vlaga i toplina pogoduju brzom razvoju infekcije (dugotrajno nošenje obuće, neredovita i neodgovarajuća higijena), pa se gljivice brzo šire i za samo nekoliko mjeseci u potpunosti uništavaju nokat.

Osim estetskog, ovo može biti i vrlo ozbiljan zdravstveni problem, posebno u slučaju dijabetesa i oslabljenog imuniteta. Kod oboljelih od šećerne bolesti cirkulacija u stopalima vremenom postaje sve lošija, pa relativno mala upala dovodi do komplikacija u vidu otvorenih rana koje teško zarastaju.

Uzročnici infekcija

Infekcije noktiju šake ili stopala u medicinskoj terminologiji označavaju se kao onihomikoza. Iako su mnogo učestalije na nogama, mogu se javiti i na noktima ruku, posebno zbog loše higijene, izloženosti deterdžentima, nakon neprofesionalnog manikure ili uslijed dugotrajnog nošenja umjetnih noktiju.

Loading...

Gljivične infekcije češće su kod starijih ljudi jer nakon četrdesete godine nokti rastu sporije i manje su otporni na infekcije. Nokti na nogama izloženi su većem riziku od gljivične infekcije ako se stopala pretjerano znoje, naročito ukoliko se nose čarape i cipele koje onemogućavaju ventilaciju i ne upijaju znoj.

Uzročnici mogu biti razne vrste gljivica, pa i vrlo uporna kandida. Ove infekcije liječe se antibioticima, a prirodni preparati na bazi bilja značajna su pomoć kako u liječenju, tako iu preventivi.

Simptomi i liječenje

Kada nokat postane žut, bjelkast ili Zelenosmeđe, infekcija je već uzela maha i treba reagirati odmah. U ovom stadiju, uz antibiotike, obavezno treba koristiti tople kupke i losione protiv gljivica. Nakon dvadesetominutnog parenja nogu u biljnoj kupki neophodno je izrezati nokte što bliže izvoru infekcije, pa ponovo pariti stopala desetak minuta. Potom se noge moraju dobro osušiti, a oboljele nokte i kožu oko njih namazati losionom na bazi čajevca i ricinusovog ulja. Najbolje je da se to čini komadom vate kako bi se tekućina što duže zadržala na kritičnom mjestu. Učinkovito će djelovati i oblog od češnjaka, đumbira i ulja čajevca.

U poodmakloj fazi oboljenja nokat postaje zadebljan, iskrivljen i krt, a komadići izumrlog tkiva skupljaju se ispod zdravih površina, pa rožnata ploča počinje odvajati od ležišta. Ovo neugodno i bolno stanje može se ublažiti svakodnevnim kupkama i tretmanima losionima na bazi čajevca i kadulje. Kupke će očistiti stopala i omekšati kožu i nokte, dok će losioni dezinficirati upaljeno mjesto.

Preventiva

Jedina prava preventiva protiv gljivičnih infekcija noktiju jeste dobra higijena. Da bi nokti bili zdravi, moraju biti suhi i čisti. Zbog toga je neophodno da se stopala poslije kupanja temeljito osuše, osobito između prstiju. Osobe kojima se stopala pretjerano znoje moraju često mijenjati čarape i koriste preparate i kupke protiv znojenja nogu.

Preporučuje se da se prilikom pranja sudova nose gumene rukavice da bi se ruke zaštitile od vode i deterdženata. Između dvije uporabe rukavice treba okrenuti da bi se osušila njihova unutrašnjost. Također, nokti ne bi trebalo previše dugo da budu pod lakom za nokte, a ne savjetuje se ni dugotrajno nošenje umjetnih noktiju, jer rožnata ploča slabi, postaje krta i podložna infekcijama.

Svako drugo veče nokte ruku i nogu potopiti u toplu kupku i držati ih u njoj dvadesetak minuta, a nakon toga ih premazati tinkturom na bazi ulja čajevca.

Biljke koje pomažu

Ulje čajevca (čajevca) provjereno je sredstvo za suzbijanje gljivičnih infekcija noktiju, a radi veće učinkovitosti može se kombinirati s drugim biljkama. Češnjak je poznati antiseptik i prvi na listi boraca protiv svih gljivičnih infekcija. Đumbir djeluje blagotvorno i smirujuće na sve vrste infekcija, a njegov učinak biće bolji ako se u toplu kupku napravljenu od ove biljke dodaju origano i kadulja.

Kamilica je poznato antifungicidno sredstvo koje smiruje upale i regenerira tkivo. Često se koristi u kombinaciji s sladićem. Kupka s ovim biljkama ublažava upalu i osigurava bolje dreniranje.

Ljekovita kupka protiv gljivica

Po jednu supenu ​​žlicu đumbira, kamilice, sladića, origana i kadulje dobro promiješati, pa preliti sa 1,5 l kipuće vode. Sačekati desetak minuta da se kupka prohladi te u nju potopiti stopala. Nakon 20 minuta noge dobro osušiti, a nokte i vrhove prstiju premazati uljem čajevca.

Kupka protiv znojenja stopala

Četiri supene žlice mladog brezovog lista kuvati nekoliko minuta u 3 l vode. Čaj prohladiti pa u njega dodati žlicu sode bikarbone. Dobro promiješati i držati noge u ovoj tekućine 20 minuta.

Kupka protiv “vlažnih” nogu

Osam supenih kašika usitnjene hrastove kore kuhati 15 minuta u litri vode. Čaj ocijediti iu njemu prati noge 20 minuta.

Losion sa glicerinom

U smjesu od 100 ml alkohola i 25 ml glicerina dodati 25 kapi ulja čajevca i 10 kapi ulja lavande. Dobro protresti i čuvati na tamnom mjestu. Losion svakodnevno nanositi na nokte komadićem vate.

Losion od kadulje

Preliti 50 g listova kadulje s 300 ml alkohola (70%), dobro promucati, zatvoriti i ostaviti na tamnom mjestu dva tjedna. Procijediti, sipati u čistu bocu i dodati 60 kapi ulja čajevca. Oprane i dobro osušene noge mazati ovim losionom svake večeri.

Ulje za “bolesne nokte”

Pomiješati po 20 ml suncokretovog i ricinusovog ulja pa dodati 5 kapi AD vitamina i 4 kapi jodne tinkture. Noge oprati blagim sapunom, dobro osušiti, namazati ulje i dobro utrljati u kožu oko noktiju.

Oblog od češnjaka i đumbira

Češanj bijelog luka očistiti i istucati u drvenom ili kamenom avanu. Dodati žličicu sitno ribanog korijena đumbira 0,5 kapi ulja čajevca i dobro promiješati. Kada se u avanu stvori gusta pasta, nanijeti je na oboljeli nokat, priviti lanenom ili pamučnom krpom te držati dva sata. Ovaj oblog učinkovit je u početnim stadijima infekcije, a ne treba ga koristiti u slučaju bolnih upala kada nokat počne odvajati od nokatne ploče.

Regenerira nokte oštećene infekcijom

Sok od limuna pomiješan s jabučnim octom, sokom od crne i crvene ribizle jača nokte i djeluje blago antiseptički. Ovom mješavinom treba vlažiti nokte jednom dnevno. Nokti koji su zbog gljivičnog oboljenja postali krti, najlakše se regeneriraju smjesom od jaja i voska. Pomiješati tvrdo kuhano žumance i 5 g pčelinjeg voska pa u plastičnoj posudici rastopiti na pari. Dodati nekoliko kapi breskvinog ulja. Ovom smjesom trljati nokte.

Izvor: narodnilijek

Vaš komentar na članak: