Prirodni trikovi protiv kašlja, temperature, viroze i savjet za dezinfekciju prostora
Dolazi nam zima, hladni i vlažni dani, a s njima i više kašljanja, kihanja, šmrcanja, temperature, glavobolje. Kašalj je široko rasprostranjen fenomen, osobito u predškolskoj dobi, no nisu pošteđene ni starije osobe, pušači, kronični bolesnici. Dr. Ksenija Krajina Pokupec donosi ti savjete kako da uz pomoć par kapi eteričnog ulja dezinficiraš prostor i od ljekovitog bilja napraviš sirup protiv kašlja
Mala djeca nemaju dovoljno jak imunitet, jer se imunosni sustav postupno razvija od rođenja i sazrijeva u dobi od oko 15 godina. Zato se oko 80 posto posjeta pedijatrima odnosi na kašalj, odnosno na respiratorne infekcije. Kašalj može biti suh i podražajan ili vlažan i produktivan. Velika hladnoća vani, rino virusi i respiratorni sincicijski virusi, te topli i suhi zrak u kućama, više sjedenja i neaktivnosti u domu, doprinose upalama nosa, ždrijela, mandula, bronha, pluća. Pa tako govorimo o rinitisu, laringitisu i promuklosti, tonzilitisu, bronhitisu tj. pneumoniji.
Kada vaditi mandule?
Kad se bronhi napune sekretom koji se cijedi iz nosa, javlja se grčeviti i vlažni kašalj kod tjelesnih napora, te noću, neko vrijeme nakon što dijete zaspi. Uz viruse, upale često izaziva i beta hemolitički streptokok grupe A. Ždrijelo i mandule se crvene, upaljene s gnojnim čepićima, visokom temperaturom, pa čak i prisutnim noćnim apnejama ( povremeni prestanak disanja od 10 sekundi ili više). česte su i upale uha jer se male parne tubarne tonzile nalaze oko ušća Eustahijevih cijevi u ždrijelu, pa se bakterijska upala proširi. Mandule i adenoidne vegetacije treba operirati u slučaju, ako se jake upale streptokokom ponavljaju više od pet puta godišnje, ako se javljaju visoke temperature iznad 38 stupnjeva Celzija te ako dijete teško diše, ne napreduje, ima noćne apneje, sepsu.
Eterična ulja za dezinfekciju zraka
Iako i u tom slučaju, roditelji i specijalist ORL trebaju donijeti zajedničku odluku. Ipak su to limfatični organi, odgovorni za imunitet i našu zaštitu od bakterija i virusa. Pušači imaju kronični pušački bronhitis, nikotin umrtvljuje trepetljike u sluznici bronha, pa nisu u stanju izbaciti sekret. Kad se kroz noć trepetljike oporave, ujutro se javlja kašalj i iskašljavanje. Dokle god je sekret tj. iskašljaj proziran ili bijel, nije potrebno davati antibiotik. No, ako postane žuto zelen ili zelen, to je znak sekundarne bakterijske infekcije i u tom slučaju treba propisati odgovarajući antibiotik. Slično se događa i u toplim domovima sa suhim zrakom koji zgusne sekret i slijepi trepetljike. Zato je važno prozračivati prostorije otvaranjem prozora na desetak minuta ili na radijatore staviti posudice s vodom. U te posudice treba dodati do 10 kapi eteričnog ulja mente, lavande, eukaliptusa, mirte, mandarine. Tako ćemo s ljekovitom snagom eteričnog ulja lakše disati, a i u prostoru ćemo kroz 30 do 60 minuta uništiti mikroorganizme i dezinficirati zrak.
Kiseli agrumi i čaj
Vrlo je važno održavati higijenu ruku, jer se više bakterija i virusa prenese rukama nego kašljem i govorom. Peri ruke, uči djecu redovitom pranju ruku, a na svaku papirnatu maramicu kapni kap dvije eteričnog ulja koje ti se najviše sviđa po mirisu. Tako ćeš se i liječiti, inhalirati kod svakog brisanja nosa, a onda maramicu treba baciti i to po mogućnosti u toalet i pustiti vodu. Koš za smeće ili tvoj džep ne trebaju biti skladište i topli inkubator za dalje razmnožavanje raznih uzročnika bolesti. Redovito treba piti čaj od ljekovitog bilja uz dodatak meda i limuna. Livadni med, bagremov, suncokretov, šumski ili kadulja odličan su izbor i dodatno pojačavaju djelovanje čaja. Limun je izvor C vitamina -antioksidanas. Naravno, pomoći će i sve ostalo kiselkasto voće tzv. agrumi i njihovi sokovi. Biljke koje preporučujem su crni ili bijeli sljez, divizma koja će štititi sluznicu svojom sluzi i antocijanom, zatim anis, menta i komorač, koji olakšavaju disanje i iskašljavanje. Majčina dušica, kadulja, islandski lišaj, biljke su jakog protubakterijskog djelovanja. Neven ili bazga za imunitet. Hibiskus zbog C vitamina, a ujedno je i korigens mirisa i lijepe boje koje daju čaju.
Protiv podražajnog kašlja trputac
Protiv podražajnog kašlja najbolji je trputac i islandski lišaj te lovor, kadulja ili timijan. Kod djece mlađe od tri godine ne preporučuje se menta u čaju zbog jakog mirisa (ili barem ne velike količine) jer od tog jakog, iako osvježavajućeg i meni finog mirisa, mala djeca mogu trenutno ostati bez zraka. U raspršivač se može staviti jabučni ocat ili razblaženi alkohol, dodati po 20 do 30 kapi timijana, čajevca, lavande i poprskati svoj radni prostor, tepih, sobu u kojoj najviše boraviš ili spavaš. Poprskaj kvake, ručkice, telefon i slično pa prebriši i tako dezinficiraj te površine. Biljne kapi preporučujem piti uz čaj (od imele, nevena, kadulje, trpuca u 70 postotnom alkoholu). Dnevno je dovoljno popiti 50 do 100 kapi u litri čaja za odraslu osobu. Što se tiče djece, tu doza ovisi o starosti djeteta i određujem je od pacijenta do pacijenta,ovisno o dobi, ali i simptomima.
Inhalacija na jastuku
Sirup protiv kašlja možeš vrlo jednostavno napraviti za sebe ili svoje ukućane. Od navedenog bilja skuhaj jaki čaj, procijedi ga i kad se malo rashladi u čaj dodaj meda toliko da dobiješ jednu sirupastu konzistenciju. U sirup dodaj i malo limunovog soka ili C vitamina u prahu, a može i kap eteričnog ulja anisa ili komorača. Postoji jedan stari recept za kapi za nos s tekućim parafinom, mentolom i kamforom, ali možemo i jednostavno uzeti 10 ml bademovog ulja, dodati malo nevenovog ulja i 3 do 4 kapi mente i eukaliptusa. Kapati u nos po potrebi. Što se inhalacija tiče, najviše volim kad se glava pokrije ručnikom, nagne nad zdjelicom čaja od majčine dušice i inhalira pet minuta. Tako topla i ljekovita para grije čelo, oči, nos, usta, uši, dakle prolazi kroz sve pore i otvore i djeluje ljekovito i na najudaljeniju sluznicu. Ali, svi smo malo lijeni, pa nam se ta inhalacija ne provodi. Zato, uzmi eterično ulje i nakapaj po kap dvije na svaku stranu svoga jastuka. Tako ćeš kroz noć biti u oblaku ljekovitog isparavanja i inhalirati se bez puno muke. Eto, par uputa od mene. Nadam se da ćeš biti zdrava, da ćeš šetati po bijelom i škriputavomsnijegu na svježem zraku, pijuckati čaj s limunom, uživati.
Izvor: zdravakrava