ALARMANTNO! Pijete vodu iz plastičnih boca? Znate li da vas to može ubiti?
Ambalaža je ta koja može biti opasna.
Ne pijete vodu iz slavina, već preferirate onu iz plastičnih boca? Činite gadnu pogrešku jer kemijski sastav ambalaže u kojoj se voda nalazi mogao bi biti opasan po vaše zdravlje, a o čemu smo već pisali. Pročitajte što znače oznake na ambalaži vašeg napitka.
1 – PET (često i PETE)
Ove su boce u većini slučajeva namijenjene jednokratnoj upotrebi. Postoji mogućnost da ispuštaju teški metal antimoni, kemijsku materiju EPA, koja ometa djelovanje hormona. Takve boce mogu ispuštati i kancerogene elemente.
2 – HDP (nekad i HDPE)
Riječ je o ‘dobroj’ plastici, za koju postoji najmanja vjerojatnost ispuštanja kemikalija u vodu.
3 – PVC (nekad i 3V)
Ispušta dvije otrovne kemikalije, a obje ometaju djelovanje hormona u ljudskom tijelu. Uprkos tome, ovo je još uijvek najčešće upotrebljavana plastika za boce.
4 – LDPE
Plastika koja ne ispušta kemikalije u vodu. Ali, zamislite, ne koristi se za izradu plastičnih boca nego uglavnom za izradu plastičnih vrećica za namirnice.
5 – PP
Još jedna od ‘dobrih’ plastika, obično bijele ili poluprozirne boje. Koristi se za boce u koje se pakiraju sirupi ili čašice za jogurt.
6 – PS
Ispušta u vodu kancerogenu materiju STIREN. Najčešće se koristi u čašicama za kavu za jednokratnu upotrebu ili u ambalaži brze hrane.
7 – PC (ili bez oznake)
To je najlošija plastika za prehrambene proizvode jer izlučuje kemikaliju BPA. Nažalost, koristi se u bočicama za bebe, sportskim bocama i posudama za spremanje hrane.
Izvor: dnevno